110 GODINA PARLAMENTARIZMA
Udruženje pravnika Crne Gore je organizovalo naučni skup pod nazivom “110 godina crnogorskog parlamentarizma" pod pokroviteljstvom Fondacije „Petrović Njegoš”.
„Balkanski inati se ponovo javljaju, posebno između Srbije i Hvatske, ali i drugih zemalja, tako da bi trebalo što prije spustiti loptu na zemlju i razvijati dobre oblike saradnje”, rekao je profesor ustavnog prava iz Sarajeva, Kasim Trnka, za Dnevne novine.
Govoreći o pomenutom skupu, ističe da ljudi koji se bave srodnom strukom, moraju međusobno razmjenjivati iskustva i znanja u, kako je ocijenio, teškim i turbulentnim vremenima.
„Zbog toga mislim da je ovo bio zanimljiv skup posvećen 110 godina parlamentarizma u Crnoj Gori. Čuli su se dobri prilozi koji imaju veze sa ustavnim uređenjem, parlamentarizmom, a pritom smo imali i neke komparativne pristupe, govoreći o Bosni, Srbiji i Crnoj Gori. Potrebno je da imamo ovakve regionalne skupove, jer su naše regije povezane. Kad je mirna Bosna, mirna je regija”, zaključio je Trnka.
Profesorica Ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, Marijana Pajvančić, ocijenila je da je povećana zastupljenost žena u crnogorskoj skupštini, ali da je to još uvijek ispod zacrtane kvote od 30 posto i evropskog standarda.
Član CANU Šerbo Rastoder pričao je o sukobu modernog i tradicionalnog u crnogorskom parlamentarnom životu.
„Crna Gora nikada nije promijenila vlast na izborima. To je nešto što sigurno traži odgovor, a ja sam pokušao da ga nađem u socijalnoj stratifikaciji društva, odnosno države kao vrhovnog arbitra u raspodjeli svih oblika moći”, ističe Rastoder.
Na naučnom skupu su govorili i sutkinja Ustavnog suda Srbije, Bosa Nenadić, profesor Ustavnog prava i predsjednik Senata Udruženja pravnika Crne Gore, Radomir Prelević, direktor Zavoda za intelektualnu svojinu, Novak Adžić, predavač na Univerzitetu „Mediteran”, Danilo Ćupić, kao i Marijan Mašo Miljić iz Istorijskog instituta Crne Gore.