top of page

Radulović: Umjesto progresa imamo stagnaciju; Đurović: Win-win kompromis primijeniti i na smanjenje unutrašnjih konfrontacija CG

Predsjednik UPCG unutrašnje konfrotacije u zemlji vidi u jasno demonstriranoj strategiji onesposobljavanja crnogorskog društva da se bavi strateškim i razvojnim politikama, konstantnim ubacivanjem u etar tema iz klero-nacionalističkog i desničarskog korpusa



Trideset treća sesija Ius Foruma, ovog puta na temu "Crna Gora između EU integracija i unutrašnjih konfrontacija", održana je večeras u KIC-u “Budo Tomović” u Podgorici, u organizaciji Udruženja pravnika Crne Gore (UPCG).


Predsjednik UPCG, prof. dr Branislav Radulović naglasio je da je izbor za naslov sesije sadržan u pitanju da li "dugi i spori put" Crne Gore u EU prati i suštinska unutrašnja transformacija crnogorskog društva u evropsko.


Posebno je naglasio da u oblastima vladavine prava, obrazovanja, zdravstva, razvoja putne infrastrukture umjesto progresa imamo ili stagnaciju ili čak regresiju u odnosu na ranije pokazatelje. 


Radulović unutrašnje konfrotacije vidi u jasno demonstriranoj strategiji onesposobljavanja crnogorskog društva da se bavi strateškim i razvojnim politikama, konstantnim ubacivanjem u etar tema iz klero-nacionalističkog i desničarskog korpusa. 


Time se, kako je kazao, stvara država "bez društva", forma bez sadržaja, bez efektivne i suštinske "evropeizacije", sklona konfliktima, nasilju i populizmu.


EU integracije važnije od promjene statusa službenog jezika i uslova za dvojno državljanstvo

Predsjednica Crnogorske panevropske unije prof. dr Gordana Đurović istakla je da treba primjeniti win-win kompromis EU kad je u pitanju cilj EU integracija do 2028. i rast unutrašnjih konfrontacija koji prijeti da to ugrozi.


“Win-win kompromis u EU označava dogovor u kojem sve uključene strane ostvaruju korist, bez da se neka osjeća kao gubitnik, a rješenja počivaju na demokratskim vrijednostima, balansu ekonomskih interesa, fleksibilnosti i solidarnosti. Tako se EU dogovara npr. o budžetu, migrantima, trgovinskim sporazumima. Win-win kompromis (pobjednik - pobjednik kompromis) treba primjeniti i na smanjenje unutrašnjih konfrontacija Crne Gore kako se ne bi ponovo usporio put EU integracija i propustila ova jedinstvena prilika”, istakla je Đurović.



Postavljajući ključno pitanje da li je win-win kompromis moguć danas i ko će biti kriv ako do njega ne dođe, Đurović potencira da su EU integracije važnije od npr. promjene statusa službenog jezika i promjene uslova za sticanje dvojnog državljanstva i izbornog prava, što su pitanja koja destabilizuju društvo i jačaju nepovjerenje. 


“Ko na tim pitanjima insistira, nije za EU integracije Crne Gore i biće kriv ako se ova jedinstvena prilika propusti. Elaboraciju win-win kompromisa u vezi ove dvije teme treba vezivati za dobre evropske prakse malih zemalja koje baštine koncept građanske države, jer u tom slučaju pobjeđuje Crna Gora, a niko ne gubi”, istakla je Đurović.


Cerović: Na pragu EU, ali okrenuti unazad


Psiholog i poslovni komunikolog Radoje Cerović govoreći o "unutrašnjim konfrotacijama" ukazao je da psihologija posmatra civilizaciju kao proces “pripitomljavanja”. 


“Pod tim se podrazumijeva progresivno smanjenje nasilja i postepeno uvećanje otvorenosti i povjerenja među ljudima i među grupama, identitetskim jedinicama. Među najvažnijim faktorima koji su doveli do toga su: stvaranje kulturnih tekovina - prava, kao i institucija društva, poput sudova, policije”, naveo je on.


Kako je dodao, naredni element je stalno smanjenje nejednakosti od robovlasništva do danas. 


“Zatim su tu i društvene tekovine poput javnog zdravstva, javnog penzijskog sistema ili javnih socijalnih politika koje stvaraju solidarna i mirna društva. A šta je sa Crnom Gorom? Porazni podaci o niskom međusobnom povjerenju i empatiji, o vrtoglavom raslojavanju, o opterećenošću hijerarhijama, kao i veoma i sve gori status institucija sistema ukazuju na činjenicu da smo na pragu EU, ali okrenuti unazad”, kategoričan je Cerović.

Popov: Obesmišljavanje EU strategije za Zapadni Balkan


Kopredsjednik Igmanske inicijative za Srbiju Aleksandar Popov, dao je širi kontekst evropskih integracija u regionu iz ugla prilika u Srbiji.


Ukazao je da što se tiče odnosa Srbije sa Crnom Gorom njih je obilježilo prošlogodišnje usvajanje Deklaracije o Jasenovcu u Skupštini, pod pritiskom prosrpskih snaga koje čine dio vladajuće većine, i naravno Beograda, što je, kaže, zakomplikovalo odnose sa Hrvatskom, ali i usporilo put Crne Gore ka Evropskoj uniji.


Govoreći o studentskim protestima podsjetio je da je vlast u Srbiji pokušala da optuži Hrvatsku i njene građane da stoje iza protesta.


“Međutim, tone prolazi, tim prije što nisu naišli na oštriju reakciju Hrvatske koja bi joj dala alibi za dalje zaoštravanje odnosa i skretanje pažnje sa studentskih zahtjeva. Kada je riječ o odnosima sa BiH, njih karakteriše separatistčko djelovanje i nacionalistička retorika Dodika, koji u skladu sa doktrinom "srpskog sveta" koristi svaku priliku pa najavi izlazak Republike Srpske iz sastava BiH, pa i pripajanje Srbiji, što dodatno "obesmišljava" bilo kakvu EU strategiju koja bi Zapadni Balkan brže integrisala u EU”, ocijenio je Popov.


Brković: Današnji trenutak u CG je biti ili ne biti jednog društva 


Književnik Balša Brković ukazao je da trenutno aktuelne konfrontacije u crnogorskom društvu ne spadaju sasvim u one konflikte koji jedno društvo, dijalektičkom logikom vode naprijed ili ka zrelosti i osvješćivanju.


“Naprotiv, riječ je o sukobima koji društvo cijepaju po šavovima. Uvijek je tako kada jedna od strana u sukobu ne želi bolje društvo, već jednostavno rečeno nestanak i propast toga društva”, naglasio je Brković.


Ukazao je da se nama danas u Crnoj Gori upravo to dešava. 


“Zato imate medije i političare koji otvoreno i gotovo sladostrasno navijaju za Putina i priželjkuju propast ne samo nepadnute Ukrajine već i evropske ideje kao takve. Zato je današnji trenutak u Crnoj Gori u stvari – biti ili ne biti jednog društva i jedne države”, poručio je Brković.


Sesije Ius Foruma Udruženje pravnika organizuje u formi dijaloškog foruma sa ciljem da se unaprijedi društveni dijalog na temama iz oblasti prava i drugih srodnih oblasti.

Comments


KONTAKT

Novaka Miloševa bb, 

81000  Podgorica, Crna Gora

+382 (0) 20 407 409

bottom of page